Spożywanie i dawkowanie miodu

Najlepszą formą spożywania miodu jest rozpuszczenie wieczorem 1 łyżki w ½ szklanki letniej, przegotowanej wody i pozostawienie go pod przykryciem na 12 godzin. Miód w takiej postaci wypity na czczo jest, aż 200 krotnie bardziej przyswajalny przez organizm ludzki. Taka codzienna kuracja stosowana od jesieni do wiosny skutecznie podniesie odporność organizmu i uchroni od grypy i przeziębień. Zaleca sie również słodzenie miodem oraz zastępowanie nim cukru kryształu, który prócz pustych kalorii nie wnosi do organizmu nic zdrowego i pożytecznego. Należy przy tym uważać i pamiętać, że temperatura powyżej 42° C jest zabójstwem dla miodu i powoduje utratę zawartych w nim cennych enzymów. Miód można jeść bezpośrednio łyżką, smarować nim chleb, dodawać do sałatek owocowych, musli i wielu innych. Regularne i profilaktyczne spożywanie miodu pozwala uzyskać zdrowotne efekty.

Dawkowanie:

  • Niemowlęta do 1 roku życia: brak zaleceń
  • Dzieci od 1-2 lat: 7g dziennie
  • Dzieci od 2-16 lat: 10-40 g dziennie
  • Młodzież i dorośli: 60-150g dziennie

O miodzie

Miód to naturalny produkt pszczeli, który powstaje z nektaru kwiatów lub spadzi. Aby jednak powstał, pszczoły muszą go przerobić i wzbogacić enzymami zawartymi w gruczołach gardzielowych i ślinowych, dzięki którym zyskuje on m.in właściwości przeciwzapalne. W skład miodu wchodzą:

  • woda
  • cukry (glukoza, fruktoza, sacharoza, maltoza, melecytoza)
  • kwasy organiczne
  • aminokwasy
  • enzymy (amylaza, inwertaza, fosfotaza, katalaza)
  • witaminy ( A, B1, B2, B6, C, kwas foliowy, PP)
  • mikroelementy ( potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, sód, miedź, krzem)
  • barwniki (karoten i inne)
  • olejki eteryczne (aldehydy, estry)
  • i wiele innych

Łącznie ponad 300 substancji, które sprawiają, że miód hamuje rozwój drobnoustrojów i posiada naturalne działanie antybiotyczne.

JAKOŚĆ MIODU

Miód najlepiej kupować bezpośrednio od pszczelarza. Pomijając przy tym pośredników oraz handlarzy, którzy są w głównej mierze winni kiepskiej jakości miodu . Miód powinien być pakowany w nowe czyste słoiki oraz posiadać etykietę  z niezbędnymi informacjami dotyczącymi jego pochodzenia, gatunku oraz podmiotu lub pszczelarza, który go sprzedaje. Bardzo istotny jest numer weterynaryjny, który poświadcza o nadzorze Powiatowego Lekarza Weterynarii nad pasieką oraz pozwolenie na sprzedaż bezpośrednią które można zweryfikować samemu pod adresemhttp://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2189 klikając zakładkę „nieprzetworzone produkty pszczele”. Nasz numer to 26125630.

Kolejną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę jest krystalizacja miodu. Każdy prawdziwy miód ulega procesowi krystalizacji, zmieniając stan z ciekłego (patoki) w stany (krupiec).To naturalny proces zachodzący w miodzie, który w żaden sposób nie pogarsza jego właściwości leczniczych, a tylko świadczy o wysokiej jakości. Krystalizacja może trwać do kilku miesięcy od chwili miodobrania. Miody, które spotykamy późną jesienią i zimą w stanie płynnym są bardzo podejrzane-jedynym wyjątkiem może być miód akacjowy. Miody takie zazwyczaj są rozpuszczane w bardzo wysokich temperaturach, a następnie długo przegrzane, przez co tracą wszystkie właściwości lecznicze, zmieniają barwę na ciemniejszą i stają się dla nas bezwartościowe- taki miód już ponownie nie skrystalizuje. Skrystalizowany miód możemy doprowadzić ponownie do stanu płynnego poprzez podgrzewanie go w temperaturze 42°C nie zmieniając jego cennych właściwości, w specjalnym urządzenieniu zwanym dekrystalizatorem. Tak rozpuszczony miód po jakimś czasie ponownie skrystalizuje. Należy się wystrzegać również miodu importowanego do Polski z całego Świata m.in. z Chin , który zawiera w sobie pozostałości antybiotyków, jak również pyłki z roślin egzotycznych-które bardzo często uczulają.

Nasz miód pochodzi wyłącznie z naszej pasieki, charakteryzuje się najwyższą jakością, pozyskiwany jest w przeznaczonej do tego pracowni pasiecznej, przez odpowiednie osoby, nie jest mieszany ani poddawany obróbce termicznej.   Stawiając na jakość i naturalność nie ingerujemy w jego strukturę ponieważ sami go też spożywamy. Jest w 100% polskim, naturalnym miodem, pod którym podpisujemy się imieniem i nazwiskiem. Gwarantujemy najwyższą jakość- sprawdź nas!

KUPUJĄC POLSKI MIÓD WSPIERASZ RODZIME PSZCZELARSTWO!